Apel

APEL DUSZPASTERSKI

Z RACJI TRWAJĄCEJ KWARANTANNY

1. W tym trudnym czasie zagrożenia powinniśmy kierować się wiarą, miłością bliźniego oraz roztropnością, aby w spokoju i bez paniki przetrwać obecny czas zagrożenia epidemiologicznego.

2. Stosując się do wytycznych
Głównego Inspektora Sanitarnego w związku z epidemią koronawirusa, zwracajmy szczególną uwagę na higienę.

3. Przypominamy, że jeśli osoby starsze, chore, z grup podwyższonego ryzyka nie uczestniczą we Mszy świętej w imię troski o zdrowie własne czy innych, to
nie popełniają grzechu. Nie dotyczy to tylko obecnej sytuacji, ale zawsze. Takie osoby mogą poprzez transmisję radiową, telewizyjną czy internetową łączyć się ze wspólnotą Kościoła na modlitwie w domu. Szczególnie powinny uczynić to osoby: w podeszłym wieku,

osoby z objawami infekcji (np. kaszel, katar, podwyższona temperatura), dzieci i młodzież szkolna oraz dorośli, którzy sprawują nad nimi bezpośrednią opiekę,
osoby, które czują obawę przed zarażeniem.

4. Bliskich osób starszych prosimy o przekonanie ich, aby pozostały w domach i skorzystały w tym czasie z uczestnictwa we Mszy Świętej za pomocą mediów (Msza św. o godz. 7.00 w TVP 1, o godz. 9.30 w TV Trwam i o godz. 13.00 w TVP Polonia).

5. Zachęcamy do przyjmowania Komunii świętej na rękę
. co w obecnej sytuacji, może być zwłaszcza w przypadku osób narażonych na zakażenie, formą miłości bliźniego. W takim przypadku podchodzimy do kapłana albo szafarza i wyciągamy na wysokości klatki piersiowej obie ręce przed siebie, lewą dłoń kładziemy na prawej dłoni. Kapłan albo szafarz położy hostię na dłoni i w obecności kapłana albo szafarza, prawą ręką bierzemy hostię i spożywamy.

6. Osoby, które mimo wszystko decydują się przyjąć Komunię świętą do ust, prosimy o podchodzenie osobno do innego kapłana albo szafarza (specjalnie do tego wyznaczonego) albo po osobach przyjmujących komunię świętą na rękę.

7. Istnieje też możliwość przyjęcia komunii świętej duchowej.

8. Prosimy, aby w okresie Wielkiego Postu skorzystać ze spowiedzi w ramach codziennej możliwości spowiedzi przed Mszą Świętą. Prosimy o nieodkładanie spowiedzi na ostanie dni Wielkiego Postu. Nie będziemy organizować pod koniec Wielkiego Postu osobnego dnia spowiedzi w parafii przy dużej liczbie wiernych. W okresie Wielkiego Postu i Triduum Paschalnego w
ciągu tygodnia godzinę przed Mszą świętą zawsze kapłan będzie obecny w konfesjonale, a w niedziele 30 minut przed Mszą św. Na kratkach konfesjonału są założone folie ochronne.

9. Okres komunii świętej wielkanocnej trwa do Uroczystości Zesłania Ducha Świętego, a więc jeszcze 50 dni po Wielkanocy, więc ten obowiązek będzie można spełnić w późniejszym czasie.

10. Odwołujemy w parafii wszystkie zaplanowane wydarzenia o charakterze plenerowym, takie jak
Droga Krzyżowa ulicami parafii.

11. Nie będzie w okresie Wielkiego Postu spotkań formacyjnych, rekolekcji dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Wszystkich wiernych zachęcamy do wysłuchania rekolekcji, które będą w tym czasie dostępne w mediach katolickich i Internecie.

12. Znak pokoju
należy przekazywać przez skinienie głowy, bez podawania rąk.

13. Cześć Krzyżowi należy oddawać przez przyklęknięcie lub głęboki skłon, bez kontaktu bezpośredniego.

14. Rezygnujemy z napełniania kropielnic kościelnych wodą święconą
, można natomiast zabrać wodę święconą z pojemnika ustawionego pod chórem.

15. Prosimy o solidarność z osobami starszymi i potrzebującymi
, np. poprzez pomoc w zakupach. Niech takie czyny miłości będą okazją do przeżycia tego typu osobistych rekolekcji, w czasie których ofiarujemy innym swoje poświęcenie i serce.

16. Jako ludzie wierzący pragniemy nade wszystko ten szczególny czas otoczyć modlitwą.
Sama modlitwa nie leczy wirusów, ale człowiek wierzący wie, jak niewiele od niego zależy, to ucieka się do Boga, w którego ręku, jak wierzy są losy świata. Dlatego po każdej Mszy św. w dni powszednie i niedziele wystawimy Najświętszy Sakrament i odśpiewamy suplikacje, prosząc Boga Wszechmogącego o oddalenie epidemii.

17. Prosimy wszystkich o modlitwę w intencji ochrony przed chorobami, a także o pokój serc i łaskę głębokiego nawrócenia dla każdego z nas. Wszechmogącemu Bogu polecajmy wszystkich zmarłych na skutek koronawirusa.

18. Módlmy się o zdrowie dla chorych, tych, którzy się nimi opiekują, lekarzy i personelu medycznego oraz wszystkich służb sanitarnych.

19. Niech jednak w tym wszystkim towarzyszy nam zdrowy rozsądek i wiara. Pamiętajmy, że Jezus obecny w Sakramencie Eucharystii jest Panem życia i przychodzi do człowieka także, jako Boski Lekarz.

20. Szanując wyjątkowy stan związany z wirusem, kierujmy się jednak ewangeliczną mądrością, aby być nadal blisko drugiego człowieka, który będzie potrzebować pomocy i być blisko Jezusa, który tej pomocy nam udziela.

21. Niech lęk nas jednak nie sparaliżuje tak mocno, że odsuniemy się od człowieka i Boga.

22. Jako Wasi duszpasterze, dochowamy wszelkich procedur wskazywanych przez lekarzy i epidemiologów, aby wszystkim zapewnić nadal duszpasterską opiekę i życie sakramentalne.

23. Jeżeli zostaną wyznaczone nowe wytyczne dotyczące okresu kwarantanny i ochrony przed epidemią,
będziemy o tym informować i jako parafia do nich się stosować.